View all items from Antiques, Fine Art, Fine Jewelry, Décor & More sale
Vintage Titus 18K Yellow Gold Chronograph Watch
Item Details
| Brand: | Titus |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Landeron Cal. 51 Stem Wind, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | 18K 0.750, Helvetia Hallmark 108 |
| Functions: | Subdials |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- crystal is scratched.
- case back is dented.
- inner dust cover is base metal.
Dimensions
- lug to lug 45.00 mm.
- case to case 37.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 28.50 dwt.
Item #
ITMG460166







