View all items from Exceptional Modern & Contemporary Art, Modern Design, Jewelry & More sale
Vintage Movado /Zenith Museum 14K Gold Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Movado, Zenith |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Museum |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Zenith Cal.305, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Zenith Swiss, 143, 14K 585, Squirrel Hallmark |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 7.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet is leather and base metal.
- the dial is crazing.
- the crystal is scratched.
Dimensions
- lug to lug measurement is 31.00 mm.
- case to case measurement is 24.50 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 12.30 dwt.
Item #
ITMG500261







