Vintage Rolex Oyster Perpetual Date 14K Gold Watch With Florentine Dial
Item Details
A vintage 1973 Rolex Oyster Perpetual Date 14K gold wristwatch with a florentine dial. A luxury watch from Rolex’s Oyster collection that displays a classic design with a 14K yellow gold fluted bezel that frames a florentine dial with gold stick hour markers, baton-style hands, and a magnified date window. This distinctive timepiece is displayed on a 14K yellow gold Rolex U.S.A. Oval-Link Jubilee bracelet with a fold-over clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Oyster Perpetual Date |
| Model Number: | 1503 |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Rolex Cal.1570, 26 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1973 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex S.A., Geneva, Switzerland, Patented 14K 0.585 1503, Squirrel Hallmark, Skeleton Hallmark |
| Functions: | Date, Screw Lock Crown |
| Bracelet/Fob Style: | Jubilee |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 7.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet is 14K yellow gold.
- florentine dial.
- the crystal is scratched.
Dimensions
- lug to lug measurement is 41.50 mm.
- case to case measurement is 36.00 mm.
- bracelet measures 7.00” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 69.00 dwt.
Item #
ITMG315393







