Vintage Rolex 14K Gold Stem Wind Cocktail Watch
Item Details
A vintage Rolex 14K gold stem wind cocktail watch. A luxury style vintage watch with a unique faceted edge crystal over a silvertone dial with gold stick hour markers and baton-style hands. This luxury watch is displayed on a 14K yellow gold link bracelet with a security chain and jewelry clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Rolex Cal.1400 Stem Wind, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Coronet Pictorial. R, Rolex, 95185 |
| Bracelet/Fob Style: | Custom |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 6.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet is 14K yellow gold.
- security chain on bracelet.
Dimensions
- lug to lug measurement is 22.00 mm.
- case to case measurement is 14.50 mm.
- bracelet measures 6.25” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 8.90 dwt.
Item #
ITMG454856







