Vintage Rolex 18K Yellow Gold Watch With Pie Pan Dial and Date, 1968
Item Details
A 1968 Rolex 18K gold wristwatch with pie-pan dial and date. A luxury watch with a classic Rolex design that features an 18K yellow gold fluted bezel framing a champagne dial with gold stick hour markers, baton-style hands, a day window at twelve o’clock and a magnified date window at three o’clock. This stylish watch also features a brown leather strap style bracelet with stitch accents and a gold-tone buckle clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Number: | 1803 |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | 1570, 26 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1968 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex S.A. Geneva, Switzerland, 1803, 18K, 0.750,Patented |
| Functions: | Date |
| Bracelet/Fob Style: | Strap |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.50" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet is leather.
- day window.
- date window.
- pie pan dial.
Dimensions
- lug to lug measurement is 44.00 mm.
- case to case measurement is 36.00 mm.
- bracelet measures 9.50” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 41.70 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG493105







