Vintage Rolex Cellini 18K White Gold Stem Wind Watch
Item Details
A vintage Rolex Cellini 18K white gold stem wind wristwatch. This luxury timepiece features a round 18K white gold bezel surrounding a gold dial displaying stick hour markers and baton style hands. This watch is displayed on a textured mesh style 18K gold band with an adjustable fold-over clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Cellini |
| Model Number: | 3844 |
| Bezel Material: | 18K White Gold |
| Caseback Material: | 18K White Gold |
| Movement: | Rolex Cal. 1600, 19 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1972 |
| Markings to Inside: | Montres Rolex S.A. Geneva Switzerland, Patented 3844, Skeleton Key Hallmark, 18K 0.750, Helvetia Halmark, 653 |
| Bracelet/Fob Style: | Mesh |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 6.75", 7.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- bracelet is 18K white gold.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug measurement 31.00 mm.
- case to case measurement 31.00 mm.
- bracelet length 6.75" – 7.00” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 44.80 dwt.
Item #
ITMG362358







