Vintage Rolex Oyster Perpetual Bubbleback 14K Rose Gold Automatic Watch
Item Details
A vintage Rolex Oyster Perpetual Bubbleback 14K gold automatic wristwatch. A luxury timepiece featuring a 14K yellow gold bezel framing a cream-colored dial with gold-tone stick hour markers, Arabic numerals, sword style hands and a running seconds subdial at the six o’clock mark. This luxury watch has a 14K yellow gold caseback and is displayed on a leather bracelet with a silver-tone buckle.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Oyster Perpetual Bubble Back |
| Bezel Material: | 14K Rose Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Rolex Automatic |
| Markings to Inside: | Rolex, Geneva, Swiss Patented, 14K 0.585, 12 Squirrel Hallmark, 4486 |
| Functions: | Subdial |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 8.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- scratch next to the crown on the side of the case.
- partial hallmark stamp on the right side of the case.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug measurement 30.00 mm.
- case to case measurement 24.00 mm
- bracelet length 8.00” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 16.9 dwt.
Item #
ITMG116649







