View all items from Jewelry, Furniture, Art & More sale
Vintage Bulova Accutron 14K Yellow Gold Tuning Fork Electric Watch
Item Details
| Brand: | Bulova |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Accutron |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Bulova Cal.2181 |
| Markings to Inside: | Use Only Genuine Accutron Cell Marked 218, Install With Yellow Seal Toward Case Back (218 Toward Dial) |
| Functions: | Date |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.00" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- tiger shark skin bracelet.
- date window at 3 o’clock.
- includes box and papers.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug measurement 39.00 mm.
- case to case measurement 33.50 mm
- bracelet length 9.00” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 27.60 dwt.
Item #
ITMG142297







