Cartier Tank Americaine XL 18K White Gold Automatic Watch
Item Details
A Cartier Tank Americaine XL 18K white gold automatic wristwatch. This watch has an enduring style featuring a rectangular-shaped white bezel that frames a white dial with black Roman numeral hour markers, blued sword style hands and a date window at the six o’clock mark. It is set on an 18K white gold caseback with a synthetic blue spinel crown and is displayed on a leather bracelet with an 18K white gold buckle and deployment style clasp.
| Brand: | Cartier |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Tank Americaine XL |
| Bezel Material: | 18K White Gold |
| Caseback Material: | 18K White Gold |
| Movement: | Cartier Cal.191, 27 Jewels |
| Markings to Inside: | None |
| Functions: | Date |
| Clasp Style: | Deployment |
| Total Length: | 7.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- date window at 6 o’clock.
- exhibition caseback.
- includes box and papers.
Dimensions
- lug to lug measurement 52.00 mm.
- case to case measurement 31.00 mm
- bracelet length 7.25” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 67.80 dwt.
Item #
ITMG271298







