1950 Rolex Precision 18K Gold Stem Wind Model 8823 Watch
Item Details
A 1950 Rolex Precision 8823 18K gold stem wind wristwatch. A luxury timepiece that features a round 18K yellow gold bezel framing a champagne style dial with gold tone stick hour markers, sword style hands and a seconds subdial at the six o’clock mark. This luxury watch is set on a 18K gold caseback with a Rolex hallmark on the crown and a mesh style 18K yellow gold bracelet with jewelry clasp.
| Brand: | Rolex |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Model Name: | Precision |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | Rolex Cal.1100, 18 Jewels |
| Estimated Production Year: | circa 1950 |
| Markings to Inside: | 115 18K 0.750, Helvetia Head Hallmark, Montres Rolex S.A., Geneva Switzerland, 8823 |
| Functions: | Subdial |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 7.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- seconds subdial.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug measurement 22.00 mm.
- case to case measurement 22.00 mm
- bracelet length 7.25” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 28.70 dwt.
Item #
ITMG258893







