View all items from Jewelry, Watches & Gemstones sale
Chiampesan Fabris 18K White Gold Blue Sapphire Satin Finish Bracelet
Item Details
| Brand/Designer: | Champesan Fabris |
| Materials: | 18K White Gold |
| Bracelet Length: | 7.50" |
| Bracelet Closure Type: | Box Tab Insert |
| Hallmarks: | Chiampesan 03 0454 750 ☆ 294 VI with Pictorial Mark |
| Primary Stone(s) Type: | Sapphire |
| Primary Stone(s) Details: | Heat |
| Primary Stone(s) Shape: | Round Cabochon |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 3.00 mm |
Condition
- finish is hand applied.
- minor markings throughout.
- This item has been evaluated and verified by a GIA Graduate Gemologist.
- All diamond and gemstone grading is done under GIA standards as the mounting permits, where gemstones are present; where mountings impede accurate measurements, (estimated) dimensions are provided. All weights and measurements are estimated and approximate. Weights are inclusive of all materials. Treatments for jadeite and other gemstones are assumed unless otherwise noted.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG174968







