View all items from Jewelry & Watches sale
Vintage Elgin 14K White Gold Stem Wind Watch, 1924
Item Details
| Brand: | Elgin |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K White Gold |
| Caseback Material: | 14K White Gold |
| Movement: | Elgin Cal.447 Stem Wind, 7 Jewels |
| Estimated Production Year: | 1924 |
| Markings to Inside: | 14K Warranted To Assay B.W.C. Co. 208920 |
| Clasp Style: | Fold Over |
| Total Length: | 5.75" |
Condition
- not running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- 1/20 12K gold filled bracelet.
- no crystal.
- scrap condition.
- blued hands.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug measurement 27.00 mm.
- case to case measurement 23.00 mm.
- bracelet length 5.75” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 11.40 dwt.
Item #
ITMG183427







