View all items from Fine Jewelry & More sale
Victorian Platinum and 18K Yellow Gold Diamond Brooch
Item Details
| Style: | Victorian |
| Materials: | 18K Yellow Gold, Platinum |
| Hallmarks: | Unmarked |
| Total Weight (grams): | 9.50 dwt |
| Primary Stone(s) Type: | Diamond |
| Primary Stone(s) Dimensions: | 3.20 mm |
| Total Primary Stone(s) Carat Weight: | 0.12 ct |
| Primary Stone(s) Color Grade: | G – H |
| Primary Stone(s) Clarity Grade: | SI2 – I1 |
| Secondary Stone(s) Type: | Diamond |
| Secondary Stone(s) Shape: | Modified Rose Cut |
| Secondary Stone(s) Dimensions: | 1.70 mm – 2.00 mm |
| Total Secondary Stone(s) Carat Weight: | 0.50 ctw |
| Secondary Stone(s) Color Grade: | G – H |
| Secondary Stone(s) Clarity Grade: | SI2 – I1 |
Condition
- total diamond weight is 0.62 ctw
- clasp is trombone clasp.
- crack in the metal.
- top is platinum, bottom is 18K yellow gold.
- minor marking throughout.
- This item has been evaluated and verified by a GIA Graduate Gemologist.
- All diamond and gemstone grading is done under GIA standards as the mounting permits, where gemstones are present; where mountings impede accurate measurements, (estimated) dimensions are provided. All weights and measurements are estimated and approximate. Weights are inclusive of all materials. Treatments for jadeite and other gemstones are assumed unless otherwise noted.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG118737







