View all items from Fashion, Watches, Jewelry & Gemstones sale
Vintage Wyler 14K Yellow Gold Swiss Watch
Item Details
| Brand: | Wyler |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Selza LTD, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | Acme 14K |
| Total Length: | 6.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- gold filled and stainless steel bracelet.
- missing crystal.
- the crown is worn.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug measurement 32.80 mm.
- case to case measurement 28.80 mm.
- bracelet length 6.75” including case.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 26.20 dwt.
- Timekeeping accuracy not guaranteed.
- This item has been evaluated and verified by a Certified Master Electronic Watchmaker.
- EBTH assumes all watches are unisex and does not specify the gender of a piece. For size reference, please see the case measurements of the piece listed under dimensions.
- Pre-owned jewelry and watches may have minor markings/imperfections throughout and may have been modified from their original retail condition.
- While we represent items accurately on our site to the best of our ability, the color calibration of computer monitors can vary, causing colors to appear slightly different from one monitor to another. Due to this, please note that precise color representation of metal and gemstones is not always possible.
Item #
ITMG183588







