View all items from Jewelry & Watches sale
Vintage Cortébert 14K Yellow Gold Stem Wind Watch
Item Details
| Brand: | Cortebert |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 14K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 14K Yellow Gold |
| Movement: | Cortébert Cal.295, 17 Jewels |
| Markings to Inside: | 167 14K 0.585 squirrel pictorial, 1727885 295505 |
| Clasp Style: | Buckle |
| Total Length: | 9.25" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- the bracelet is split on lug end at 12 o’clock.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug measurement 40.00 mm.
- case to case measurement 34.00 mm.
- bracelet length 9.25” including case.
- total weight, inclusive of all materials, is 19.00 dwt.
Item #
ITMG047768







