View all items from Antiques, Fine Jewelry, Coins & More sale
Vintage Rotary 18K Yellow Gold Automatic Watch
Item Details
| Brand: | Rotary |
| Style: | Vintage |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | 18K Yellow Gold |
| Caseback Material: | 18K Yellow Gold |
| Movement: | A. Schild Cal. 1902/03, 21 Jewels |
| Markings to Inside: | 18K 0.750 136 |
| Functions: | Date |
| Clasp Style: | Jewelry Clasp |
| Total Length: | 7.75" |
Condition
- running at time of evaluation without detailed testing, future state not guaranteed.
- includes box.
- faint markings throughout.
Dimensions
- lug to lug 34.00 mm.
- case to case 34.00 mm.
- the total approximate weight, inclusive of all materials, is 50.40 dwt.
Item #
19CIN096-321







